wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Rola urządzeń do pomiaru temperatury w życiu człowieka
Producenci
Polecają nas
Opinie o Sklepie BARJAS :
 
Opinie o użytkowniku Lukisara - Barjas.pl
 

 

Rola urządzeń do pomiaru temperatury w życiu człowiekaOcena temperatury otaczającego nas świata towarzyszyła człowiekowi praktycznie od zawsze, jednak nie zawsze była ona wystarczająco precyzyjna. Przed odkryciem mierników ciepła określano jego poziom w bardzo prowizoryczny sposób. Gdy było zimno, ubierano dodatkową odzież i rozpalano ogień, a gdy temperatura wzrastała, odkładano odzienie na bok. Z czasem dokładniejsze określanie temperatury było jednak konieczne.

Pierwsze rejestratory temperatury

rejestrator temperatury

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale pierwsze mierniki temperatury powstawały już w starożytności. Wzmianki pojawiły się w notatkach jednego z greckich pisarzy i inżynierów – Filona z Bizancjum, którego koncepcja była oparta na różnicy w zachowaniu się gazów w konkretnych warunkach otoczenia. Do tej teorii po kilkunastu wiekach powrócił Galileusz, którego w wielu źródłach podaje się za odkrywcę termometru. Później naukowcy poszukiwali punktów charakterystycznych, za które do dzisiaj uznaje się topnienie lodu oraz wrzenie wody. Pierwszy precyzyjny termometr powstał w XVIII wieku, jednak rejestratory temperatury takie, jakie znamy dzisiaj powstały później.

Od termometrów rtęciowych do bezprzewodowych

W 1720 roku rozpoczęto seryjną produkcję termometrów rtęciowych, które były wykorzystywane do pomiaru ciepła ludzkiego ciała. Z czasem pojawiły się różne skale – do dzisiaj najbardziej znanymi i najczęściej wykorzystywanymi są stopnie Celsjusza oraz Kelvina. Z czasem na rynek zostały wprowadzane coraz nowocześniejsze urządzenia, których zadaniem było jak najdokładniejsze określenie temperatury różnych ośrodków. Dzisiaj żadnym zaskoczeniem nie są termometry bezprzewodowe, a większość procesów przemysłowych odbywa się w warunkach ściśle kontrolowanych różnymi czujnikami.

Termometry i stacje pogody dla każdego

stacja pogody

W dzisiejszych czasach w wielu miejscach można kupić bardziej lub mniej dokładne termometry. Sklep internetowy czy stacjonarny – nie ma żadnego znaczenia. Wszystko zależy jedynie od potrzeb i oczekiwań kupującego. W wielu domach czy biurach klasyczne urządzenia do pomiaru ciepła zastąpiły profesjonalne stacje pogody. Sklepy oferują bardzo dobrej jakości urządzenia w coraz bardziej atrakcyjnych i przystępnych cenach, co znacznie zwiększyło zainteresowanie nimi klientów.

 

Dzisiaj większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez termometru mierzącego temperaturę otoczenia. Wskazana na wyświetlaczu wartość sugeruje nam jak się ubrać, a stacja pogody określająca wszystkie zmiany w aurze informuje, czy będzie potrzebny nam parasol, czy lepiej zabrać okulary przeciwsłoneczne. Duża precyzja działania tych urządzeń i rzadkie pomyłki sprawiają, że jest to niezastąpiony sprzęt w wielu domach.


Przejdź do strony głównej
Kontakt
  • F.H.U. BARJAS
    Barbara Jasikowska

    NIP: PL631-139-17-21
  • E-mail:biuro@barjas.pl
  • Telefon604 091 571
  • Godziny działania sklepucodziennie 8,00 - 15,00 informacje: 24h
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu